ПОДОРОЖУЄМО РАЗОМ!

ФРАНТІШКОВІ ЛАЗНІ

Франтішкови Лазні – третя вершина. Про тутешніх мінеральних вод дізналися давно – ще в дванадцятому столітті. У назві знову імператорське ім’я – дякувати треба імператора Франца, який, як і багато інших героїв правителі і аристократи, користувалися цілющими рідинами. Ось і в центрі міста на Площі світу б’є джерело Франтішка, а неподалік стоїть скульптура хлопчика з рибкою, якого теж звуть Франтішком.
На поверхню виходять двадцять чотири джерела з підвищеним вмістом вуглекислого газу і насичених мінералами, вода половини джерел використовується для ванн і пиття. Також в справу йдуть багатющі поклади сірчано-залізної бруду, особливе значення має джерело викиду вуглекислого газу. До речі, в околицях міста-курорту знаходиться ще одна природна дивина – торф’яні болота Соос. Вуглекислий газ виривається з шипінням через численні тріщини і щілини або пузириться – в результаті створюється враження, що вода в озерах кипить.

Найбільш відомі і популярні міста на карті курорту – джерела Соляний і Луговий, будинок «У трьох лілій»– найстаріший пансіонат, – Газові лазні з Нової колонадою і зал Глауберув. Само собою, зберігається пам’ять про які приїздили знаменитостей – Бетховена і Гете. І ще Америка – так звуть озеро, навколишній лісопарк і ресторан на березі. Парки та лісопарки – гордість курорту Франтішкови Лазні, де, на загальну думку, лікують вже не тільки вода, але і повітря.
Історії міста Франтішкови Лазні передує період, що почався з відкриття джерела Франтішека. Раніше він називався на ім’я прилеглого селища Слатіна Киселки або Хебска Киселки і до 1806 року був, крім Газового, єдино відомим в місцях нинішнього курорту. На жаль, всі архівні згадки про джерело Франтішека згоріли під час великої пожежі міста в 1207 році. У нашому розпорядженні є лише свідоцтво Богуслава Бальбіну, який написав у своїй хроніці, що ще в 1196 році князь Бржетіслав пив хебскукю воду. Лекарь Ройденіус відносить вживання хебскіх мінеральних вод до X століття, а виявлення будівель в околицях курорту – до первісних часів.
Істинно самостійним містом Франтішкови Лазні стають лише в 1904 році і набувають вигляду світового курорту, куди приїжджають для зміцнення здоров’я всі європейські знаменитості і короновані особи. Невелика скульптура маленького хлопчика з рибою в руках, сидить на кулі, раніше стояв в саду у куротного будинку “Еспланаді”, її створив в середині 20-х років XX століття хебскій скульптор Карл Майерль.
Після другої світової війни Франтішек був перенесений до однойменного джерела. Творцем легенди про чудодійний дотик до скульптури був керівник місцевого фотоательє, який проголосив, що пацієнтка, доторкнувшись до скульптури, завагітніє, бо Франтішек найсильніший з усіх джерел здоров’я. Пізніше місце дотику було уточнено, а легенда, як пише літописець, стала загальновідомою.
Побувавши у Франтішкових Лазнях ви оціните красу архітектури, природи і цілющі властивості мінеральних вод цього курорту. Шедеври класичної архітектури і прекрасно розбиті парки цього міста – музею просто неба приваблюють з кожним роком все більша кількість отдихающтх. Мінеральні джерела Франтішкових Лазней, зважаючи на високий вміст вуглекислого газу, називаються джерелами кислої мінеральної води.