ПОДОРОЖУЄМО РАЗОМ!

МОРШИН

Курорт Моршин – один з найвідоміших гастроентерологічних курортів України, розташований в 50 км від Трускавця в передгір’ях Карпат, в долині, оточеній покритими лісом пагорбами. Дуже мальовничий парк курорту, що переходить в ліс. Для лікувальних цілей використовуються мінеральні води чотирьох джерел і озокерит.
Лікування на курорті показано при таких захворюваннях: хвороби стравоходу, шлунка, функціональні розлади шлунку з порушенням секреції, рухової активності, виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки, хвороби оперованого шлунка, кишківника, функціональні розлади кишківника, хвороби печінки, жовчних шляхів, панкреатит. У Моршин щорічно прибуває на лікування понад двадцять тисяч людей.

Джерело №1 являє собою шахтний колодязь глибиною близько 50 м. Вода його високомінералізована (ропа, розсіл), що відрізняє її від багатьох лікувальних джерел нашої країни. Загальна мінералізація ропи з глибиною збільшується від 16 г / л до 400 г / л. За хімічним складом хлоридно-сульфатна натрієво-магнієва. Використовується для зовнішнього (ропа поверхневого кулі колодязя) і внутрішнього (ропа придонного кулі) застосування. Істотно доповнюють терапевтичну цінність води мікроелементи – мідь, цинк, залізо, алюміній, стронцій, титан, кобальт. Особливо ефективна при захворюваннях гастритами з пониженою секреторною функцією, ентероколіти з підвищеною моторно-евакуаторної функції.

Джерело №6 експлуатується з 1968 року, свердловина дуже багата і перспективна. За хімічним складом – сульфатно-хлоридна натрієво-магнієво-калієва вода (ропа) з загальною мінералізацією 238 г / л. Відрізняється високим вмістом сульфатів магнію і калію, які і обумовлюють специфічну дію, особливо в лікуванні хворих з патологією печінки, жовчовивідних шляхів, гастритах із збереженою і підвищеною секреторною функцією і ін.

Джерело №4 знаходиться в лісопарковій зоні. Мінералізація – 0.17 г / л, по хімічним складом гідрокарбонатно-кальцієва, крім цього містить калій, натрій, залізо, сульфати, але в невеликій кількості. У ній приблизно 38 од. Маху радону, також підвищений вміст розведеного кисню, реакція слабокисла. З огляду на фізико-хімічні властивості, використовується як сечогінна при лікуванні сечокислих діатезів, сечокам’яної хвороби, хронічних пієлонефритів і ін.
Мінеральні води джерел №1, №6, №4 використовуються як для внутрішнього, так і для зовнішнього застосування, а також для різних промивань та зрошень.

Для зовнішнього застосування  – у вигляді мінеральних ванн використовують, в основному, мінеральну воду джерела №1. Як показали дослідження, під впливом хлоридно-натрієвої води відбуваються зміни в різних функціональних системах, нейро-гуморальної регуляції і тканинному метаболізмі. Після прийняття ванн на шкірі залишається соляний “плащ” і внаслідок подразнення поверхневих рецепторів відбуваються вищевказані фізіологічні зміни. Мінеральні ванни з загальною мінералізацією 10-20 г / л призначають через день, тривалістю 10-15 хвилин.

Внутрішнє застосування – у вигляді промивань і зрошень. Особливо ефективно при захворюваннях кишківника, сечостатевої системи у чоловіків, гінекологічних захворюваннях, а також при хронічних інфекційно-алергічних захворюваннях верхніх дихальних шляхів у вигляді інгаляцій.

Торф’яна грязь по фізичних і хімічних властивостях є високомінералізованих лікарською сировиною високої якості. В основному складається з ангідриду кремнію, окису заліза, алюмінію і ін. Елементів, які становлять приблизно 50% маси сухої речовини. З органічних речовин виявлені лігніногумусовий комплекс, цукру, геміцелюлоза, клітковина. Істотним є наявність органічних кислот (масляної, оцтової, мурашиної). Використовують для електрогрязевих процедур, вагінальних та ректальних тампонів, особливо в лікуванні гінекологічних захворювань, простатитів, проктосигмоидита.

Озокерит має максимальну тепломісткість, мінімальної теплопровідності з найбільшою теплоудержуючою здатністю в порівнянні з іншими теплоносіями. Надає хімічне (містить мінеральні масла та смоли) і сильний біологічний вплив, що викликає помітні зміни в організмі, особливо в судинній і нервово-гуморальній системах, підсилює крово- і лімфообіг, змінює водний та білковий обмін, проявляючи тим самим сильну протизапальну, розсмоктуючу і антисептичну дію. При охолодженні об’єм озокериту зменшується в середньому на 15%, надаючи компресійний вплив на судинну систему шкіри, що зміцнює її трофіку та обмінні процеси. Використовується у вигляді аплікацій при захворюваннях органів травлення, опорно-рухового апарату (артрити, артрози, остеохондрози і ін.),